Ocieplanie dachu – kiedy najlepiej się tym zająć?


W czasach, kiedy energia jest coraz droższa, a pogoda zaskakuje nas temperaturą, z termoizolacją dachu nie warto długo zwlekać. Pomocny jest tu rozwijający się trend na energooszczędne i przyjazne środowisku rozwiązania, który pokazuje możliwości w tym zakresie.

Ocieplenie dachu zapewnia mieszkańcom komfort cieplny i pozwala na oszczędności w domowym budżecie. Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych pomaga ograniczyć straty energii, której ok. 25% wydostaje się przez dach. Z tą świadomością można już zacząć planowanie ocieplania dachu, najlepiej od wyboru pory roku, a potem materiałów.

Optymalny czas na prace przy ocieplaniu dachu

Późna jesień czy zima to czas najbardziej niesprzyjający pracom związanym z termoizolacją całego domu, w tym dachu. Paradoksalnie, wtedy najczęściej odczuwamy skutki niskiej temperatury                    i przypominamy sobie, że mieliśmy się za to zabrać.

Lepiej poczekać do wiosny, ponieważ mróz, wahająca się temperatura czy silny wiatr mogą skutecznie utrudnić prace i zniweczyć cały nasz wysiłek. Materiały, których użyjemy, mogą potrzebować wody, a kiedy ta zamarznie i uszkodzi materiał, wpłynie negatywnie na jego mocowanie. Może się okazać, że po zimie materiały staną się nieszczelne albo po prostu odpadną od powierzchni.

Również lato i wysokie temperatury, przekraczające 25 stopni, nie sprzyjają instalowaniu systemu ociepleń. Wtedy występuje problem z wiązaniem materiałów, a w konsekwencji – z ich trwałością i przyczepnością do podłoża.

Optymalne pory do zajęcia się termoizolacją to późna wiosna lub wczesna jesień. W zasadzie jednak do prac można przystąpić wtedy, kiedy temperatura powietrza i podłoża wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza, a podłoże jest suche. Coraz więcej materiałów pozwala na prace w chłodniejszych porach roku – wystarczy tylko sprawdzić, które z nich umożliwiają szybsze wiązanie.

Który materiał wybrać: wełna, pianka czy styropian

Kiedy mamy już za sobą etap planowania prac ociepleniowych w kalendarzu, czas pomyśleć o odpowiednim materiale. Wśród dostępnych w naszej ofercie produktów mamy: tradycyjny styropian, wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową.

Styropianem można ocieplać nowe jak i przeprowadzić termomodernizację starszych domów. Jest to lekki materiał o niskiej nasiąkliwości, skutecznie izolujący, łatwy w montażu i niewymagający dużych nakładów finansowych. Ten materiał jednak nie ma dobrych właściwości pod kątem izolacji akustycznej i co może być uciążliwe, łatwo się kruszy.

Wełna mineralna to naturalny materiał termoizolacyjny, a więc bardziej przemówi do zwolenników rozwiązań w duchu zrównoważonego rozwoju. Jej dużą zaletą, poza właściwościami izolacyjnymi, jest niepalność. Wełna wpływa też pozytywnie na mikroklimat w domu, ponieważ jest materiałem „oddychającym”. Dodatkowo, pochłania dźwięki z zewnątrz, a tym samym zapewni skuteczne wyciszenie pomieszczeń.

Z kolei, pianka poliuretanowa to nowoczesna alternatywa dla wspomnianych już metod ocieplania domu. Korzyści, które przemawiają za jej użyciem to: trwałość, łatwy montaż, wysoka skuteczność, jeśli chodzi o krycie i izolację akustyczną. Sprawdzi się też w przypadku wypełnień o niestandardowym kształcie.

– Jeśli mamy poddasze, do jego ocieplenia najlepiej rozważyć piankę, która doskonale sprawdzi się w roli izolatora. W porównaniu z wełną, pianka poliuretanowa kryje bardziej szczelnie i zapewni większe oszczędności energii, a przy tym nakłada się ją szybko i bezproblemowo. Obie jednak mają inne, równie cenne zalety: pianka – nie nasiąka wodą, a wełna – będzie zabezpieczać przed pożarem – wyjaśnia Dariusz Bukszyński kierownik naszego oddziału w Świdnicy.

H2: Koszty ocieplania dachu

Aby oszacować koszty ocieplenia dachu należy wziąć pod uwagę różne czynniki. W przypadku ceny wiele zależy od:

– wyboru konkretnych produktów do termoizolacji, dopasowanych do potrzeb
– grubości warstwy izolacyjnej
– powierzchni dachu
– rodzaju dachu (nowy, stary)

Uwzględniając ceny materiałów i wykonania, koszty ocieplenia skośnego dachu wahają się od 85-180 zł za m2 powierzchni. Najtańszym materiałem jest styropian, a najdroższym – wełna mineralna.

Jeśli rozważasz remont dachu i jego docieplenie, możesz skorzystać z ulgi termoizolacyjnej i uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Wydatki, które pociągnie za sobą wymiana dachu      z łatwością odliczysz od podatku. Warunkiem jest posiadanie faktur na wykorzystane materiały.

Pamietajmy, że dach jest przez cały rok narażony na działanie czynników atmosferycznych i należy go dobrze zabezpieczyć. Wtedy nie będzie wymagał kosztownych napraw czy generalnego remontu. Jeśli właściwie ocieplimy dach, zapobiegniemy ubytkom ciepła i przepłacaniu za ogrzewanie w miesiącach jesienno-zimowych – radzi Dariusz Bukszyński.

Pożądana temperatura w pomieszczeniach to zasługa dobrej termoizolacji. Aby mieć spokój ma lata, warto postawić na materiały najwyższej jakości.

Ocieplanie dachu spędza Ci sen z powiek? Umów się na darmową konsultację!