Jak przygotować się do wyceny dachu?
Do stworzenia kosztorysu najlepiej przystąpić już w momencie opracowywania projektu domu. Jeśli decydujemy się na samodzielną pracę nad kosztorysem, na koniec i tak dobrze zasięgnąć opinii eksperta z branżowym doświadczeniem. Wszystko po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek i dużych rozbieżności w stosunku do faktycznych kosztów.
Każdy chce uniknąć dodatkowych wydatków, jeśli nie są niezbędne. Czasem jednak warto porzucić myśl o oszczędnościach i zainwestować w lepsze materiały, aby były bardziej trwałe i dawały gwarancję np. większej szczelności dachu.
Od czego zacząć proces wyceny dachu
Wycena dachu będzie różna w zależności od tego, czy stawiamy nowy dach, czy remontujemy stary dach. W tym drugim przypadku należy oszacować, czy bardziej zasadna będzie jego naprawa po sezonie zimowym czy wymiana dachu w całości. W podjęciu tej decyzji pomoże ocena stanu technicznego dachu, m.in. przegląd więźby – tutaj zalecamy pomoc fachowca.
Jeśli chodzi o stary dach i usterki wykryte w trakcie przeglądu (przeprowadzanego raz w roku), może być potrzebny generalny remont, łącznie z wymianą przegniłej lub pokrytej grzybem więźby. Tutaj dużą rolę odgrywa: stan dachu, jego kształt i materiały na dach.
Gdy chodzi nam o położenie nowego dachu, trzeba najpierw skupić się na powierzchni i kształcie dachu, co z kolei wpływa na wybór materiałów. Pamiętajmy, że dachy dwuspadowe, proste konstrukcyjnie, zużywają mniej materiałów. Poza tym, takie dachy wymagają mniej nakładu pracy i czasu, a tym samym obniżają koszty robocizny.
Dokumenty i informacje niezbędne do wyceny
Aby skorzystać u nas z darmowej wyceny dachu, wystarczy wypełnić formularz online [tu link] i podać nam szczegóły swojego projektu.
Do wyceny będzie potrzebna informacja o rodzaju materiałów, które planujesz użyć, priorytetach w odniesieniu do oferty oraz załącznik z projektem / rzutem dachu i jego wymiarami. Do wyboru technologii pokrycia dachu oraz systemu orynnowania przydatny będzie przekrój domu i rzuty elewacji.
Kiedy już w pierwszym kontakcie przesyłasz nam konkrety, od razu wiemy, na czym się skupić i jak skomponować ofertę, aby spełnić Twoje oczekiwania. Nie przejmuj się, jeśli nie masz pewności, który materiał jest lepszy na potrzeby Twojego domu – chętnie doradzimy i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie.
Jak wybrać materiały do pokrycia dachu
Wybór materiałów ma duże znaczenie przy wycenie dachu. Standardowo decydują kryteria typu: wspomniany już kształt dachu, wybrane materiały dachowe, podkład, a także montaż. Wycenę pokryć dachowych podaje się zwyczajowo używając kwoty za m2.
Najbardziej uniwersalne materiały na dach to dachówki ceramiczne i betonowe (cementowe), nadające się na każdy rodzaj dachu. Znajdują zastosowanie zarówno w projektach prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Jeśli jednak wykorzystujemy dachówki ceramiczne, trzeba pomyśleć o kosztach na wzmocnienie konstrukcji domu, bo te materiały są znacznie cięższe i mogą obciążać więźbę dachową.
A może rozważasz blachodachówki albo blachę na rąbek stojący? Niezależnie od materiału i technologii, którą wybierzesz, trzeba uwzględnić koszty robocizny i ilość odpadów budowlanych, które pozostaną po wykonaniu pracy.
Okna dachowe
Zadaniem okien dachowym jest maksymalne doświetlenie poddasza, więc ich wybór ma duże znaczenie, także dla późniejszego zużycia energii.
Koszty okien połaciowych są uzależnione od ich kształtów, rozmiarów, użytego materiału, sposobu otwierania, typu i liczby szyb czy odporności na hałas z zewnątrz czy izolacji termicznej, nie mówiąc już o kosztach montażu.
Systemy rynnowe
Kolejny krok w procesie to wybór modelu systemu orynnowania. Jego celem jest odprowadzanie wody opadowej z dachu, aby nie ściekała po ścianach domu i nie wnikała w jego konstrukcję. Jest duży wybór nie tylko modeli, ale też kolorów. Z pewnością uda się dobrać materiały nie tylko skuteczne, ale też o odpowiedniej estetyce.
Akcesoria dachowe
W kosztorysie nie może też zabraknąć akcesoriów dachowych, które gwarantują szczelność dachu.
Kleje, uszczelki, folie, wywietrzniki czy śniegołapy służą do zabezpieczania dachu przed wilgocią, śniegiem czy wiatrem.
Chcesz znać koszty remontu lub położenia nowego dachu w Twoim domu?
Zostaw nam szczegóły projektu, a my wrócimy do Ciebie z darmową wyceną!
A może nie wiesz jeszcze, jaki dach wybrać i szukasz inspiracji?
Sprawdź nasze realizacje na dachach klientów!