Blacha na rąbek stojący – co musisz wiedzieć?
W technice krycia dachu na rąbek stojący najczęściej jako materiał wyjściowy wykorzystuje się blachę aluminiową. Jest ona tania, łatwa do formowania i stąd najlepsza do obróbki metodą felcowania (podwijanie blachy).
Mimo dużego wyboru wśród producentów blachy, nasi klienci stawiają na sprawdzone materiały od marki PREFA. To producent z dużym doświadczeniem branżowym, a jego produkty to blachy – wykonane z innego niż większość surowca – stali najwyższej jakości. Ten produkt to podobna półka cenowa w stosunku do blachy innych firm, ale z przewagą co do jakości i gwarancji.
Profilowanie i montaż
Blacha na rąbek stojący to nie jest nowość w budownictwie, powraca tylko jako nowy trend.
Aby wykończyć blachę w tej technice, niezbędna jest specjalistyczna maszyna – profilarka paneli na rąbek stojący. „My – jako jedyni w Polsce – mamy własną, mobilną maszynę, która realizuje usługę z dojazdem do klienta. W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i zapełniamy lukę na rynku” – mówi Michał Duć z naszego oddziału w Jeleniej Górze.
U nas taka usługa mobilnego profilowania jest realizowana bezpośrednio na placu budowy. Wystarczy kupić materiał w naszej hurtowni i bezpłatnie zamówić profilowanie. Przyjeżdżamy na wskazany adres i wykonujemy całą pracę na miejscu.
Montaż blachy na rąbek stojący jest istotnym elementem całego procesu krycia dachu, wymaga sporo czasu i trochę wysiłku. Warto to zadanie powierzyć profesjonalistom, bo tylko odpowiednio ułożona blacha na rąbek pionowy jest mniej narażona na odkształcenia.
Kładzie się ją od prawej do lewej strony, a przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio przygotować dach – z pełnym odeskowaniem włącznie.
Blacha na rąbek stojący może być montowana na dachu lub bezpośrednio na elewacji. W Polsce częściej spotyka się ją na dachu, z kolei w Skandynawii, gdzie dominuje nowoczesne budownictwo, bardziej popularna jest elewacja z blachy na rąbek stojący.
Zalety i wady
Blacha na rąbek stojący jest ceniona ze względu na swój minimalizm i wszechstronność. Sprawdza się zwłaszcza na szerokich, dużych powierzchniach, zarówno w remontowanych budynkach, zabytkach czy obiektach sakralnych, jak i z nowoczesnych domach z przeszkleniami. Polecana jest na dachy o niskim kącie nachylenia.
Przy wyborze blachy do pokrycia dachu warto zwracać uwagę na jego wagę. Niska waga i elastyczność blachy na rąbek stojący dają spore możliwości. Sprawiają, że materiał łatwo dopasuje się do indywidualnego projektu architektonicznego.
Kolejne zalety tego rozwiązania to trwałość i szczelność. Pokryty w ten sposób dach jest odporny na korozję, uszkodzenia mechaniczne i kontakt z wodą oraz nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
Minusem zastosowania tej metody jest ryzyko związane z nagrzewaniem się dachu pod wpływem wysokiej temperatury. Szczególnie na to narażone są dachy w modnej od kilku sezonów kolorystyce: czerni i antracycie. Aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy użyć materiałów izolacyjnych, które zapewnią wentylację dachu.
Blacha na rąbek stojący czy blachodachówka?
Blacha na rąbek stojący to z pewnością nie jest rozwiązanie dla każdego. W naszym kraju zdecydowanie częściej wybiera się tradycyjne pokrycia dachowe niż takie, które odzwierciedlają nowoczesny design.
Blacha na rąbek stojący i blachodachówka różnią się nie tylko wyglądem, wykończeniem, ale i montażem.
Dużo łatwiejszy jest montaż blachy na rąbek stojący niż blachodachówki. Ta pierwsza ma zatrzaski, które ułatwiają szybkie łączenie paneli w jedną całość. W tym drugim przypadku o wszystkim decyduje pierwszy ułożony rząd i jego odchylenie. Aby kolejne elementy dobrze się komponowały, potrzeba dokładności i cierpliwości.
Niezależnie od tego, co już wiesz, umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem!